ANGYALKERT
A KERTÉSZETI MEGOLDÁSOK SZAKÉRTŐJE

MENÜ

Az igazi gyep több mint egyszerűen zöld

 

A gyep számtalan fűszálból álló nagy organizmus. A zöld szőnyeg a kertet lakályossá teszi, egyben nagyobbnak is mutatja. Egy kertépítés után a zöld gyep valódi térélmény, amelyet minden érzékszervünkkel érzékeljük: látjuk megnyugtató színét érezzük a frissen nyírt fű illatát és mezítláb kellemes hűvösségét. És van, aki a fű növését is hallja…

 

A gyeppel szemben a legkülönfélébb igények merülnek fel. Használat szerint a következők különböztethetők meg:

 

- használati gyep: jellemzője, hogy jól terhelhető, inkább lassan növekvő, ezért kevesebb  
  nyírást igénylő típus.

- igénybevételt álló gyep: rendkívül erős, lépésálló, regenerálódásra képes, nagy terheléshez   
  való gyep. Intenzív ápolást igényel.

- tájgyep: szárazságnak ellenálló, kevés ápolást igénylő típus. Speciális fajtái árnyékos helyen

   is életképesek.

- díszgyep: dekoratív célokra, kis terheléshez. Általában szárazsággal szemben nem ellenálló.

 

Fűmag vagy gyepszõnyeg?

Mit tegyünk, hogy álmaink gyepét láthassuk kertünkben - az ablakon kitekintve? Két módszer közül választhatunk: a magvetés vagy gyepszõnyeg használata között. Mint a legtöbb dolognál az életben, mindkettõ mellett érvek és ellenérvek sorakoznak.

 

Mi alapján döntsünk?

A két módszer közötti választást egyetlen szempont befolyásolja: az ár. Első ránézésre a gyepszőnyegfektetés sokkal drágábbnak tűnik, mint a fűmagvetés. Ha azonban jobban belegondolunk abba, hogy mennyi munkát és szakértelmet igényel a gyepszőnyeg előállítása, máris másként viszonyulhatunk az árhoz.
A gyepiskolában naponta többször megöntözik, háromnaponta nyírják, havonta műtrágyázzák a gyepet, és mindezt 12-15 hónapon át, majd speciális géppel méretre vágják, feltekercselik, hogy minél egyszerűbben és gyorsabban elkészíthessük a gyepünket. Ezek után elképzelheted, hogy a kezdeti időszakban mennyi időt és energiát spórolhatsz meg, ha e módszer mellett döntesz. De lássuk, milyen egyéb előnyökkel és hátrányokkal járnak az egyes módszerek.


A fűmag előnyei

Rendkívül olcsó, különösen, ha nagy területet kell befüvesítenünk. Gyönyörű fűkeverékeket hozhatunk létre, melyekben a réteken előforduló vadvirágok is nyílnak. Van valami megnyugtató abban, hogy figyelhetjük, ahogy az élet létrejön a magból, s ez alól a gyep növekedése sem kivétel. És az sem mellékes szempont, hogy a fűmag sokáig eláll, ha nem használjuk fel azonnal.


A fűmag hátrányai

Szakértelmet igényel. Csak az év bizonyos szakaszaiban - tavasszal vagy kora ősszel - vethetünk, mivel a fűmag kikelésének sem a túl meleg, sem a túl hideg nem használ. A magnak kb. 6 hétre van szüksége a kifejlődéshez, így várni kell, míg használhatjuk a pázsitot. Egy nagyobb időjárási esemény - erős zápor, szél - után kezdhetjük előről az egészet, mert a magvakat kimossa az eső, elfújja a szél. Sőt, ez azt is jelentheti, hogy újra kell vetnünk az egészet.


A gyepszőnyeg előnyei:

Gyors ráadásul egész évben végezhető. Elhelyezése után nagyon hamar - 10-14 nap után - teljes értékű a gyep. Rengeteg, különböző típusú gyepszőnyeg létezik a különféle helyekre való tekintettel. Például árnyas helyre kívánunk telepíteni, vagy díszítő füvet szeretnénk, mely ugyan remekül fest, de nem tartós. A gyepszőnyeg lerakása nem függ az időjárási feltételektől és az évszakoktól. A gyeptéglát nem kell gyomlálni, csak rendszeresen öntözni és nyírni.


A gyepszőnyeg hátrányai:

Jóval drágább, mint a vetőmag, különösen nagy területek esetében. A gyepszőnyeg felhasználható arra, hogy lelkiismeretlen munkások számtalan hibát elfedjenek vele - mikor elterítik a földön, nincs mód arra, hogy megállapítsuk, helyesen kezelték-e alatta a talajt. Teljes részletességgel kérdezzünk rá, hogyan készítették elő a földet, használtak-e gépet, hogy megfelelően feltörjék, s eltávolítottak-e minden kőtörmeléket és nagy követ. A szükséges mennyiséget pontosan kell kiszámolni, mert a felesleges tekercseket 2-3 nap után kidobhatjuk, a gyepszőnyeg nem áll el.

 

 

Asztali nézet